יישור שיניים

יישור שיניים – אורתודונטיה לילדים ולמבוגרים
ד"ר עידית ברקנא מומחית ליישור שיניים, אחראית במרפאתינו על תחום היישור שיניים לילדים ולמבוגרים.

טיפול אורטודונטי הוא טיפול ממושך ביותר אך בסופו הוא משיג תוצאות שמאפשרות תפקוד תקין והרמוני של הלסתות, השיניים ומערכת הפנים.
אורתודונטיה פירושה: אורתו -יישור, דונטיה -שיניים. הווה אומר יישור שיניים. זהו תחום ברפואת שיניים העוסק באבחון, מניעה וטיפול בבעיות הנובעות מגדילה והתפתחות לקויים של החלק התחתון של הפנים, הלסתות והשיניים. מטרות הטיפול האורתודונטי הן השגת הרמוניה מלאה של מערכת הפנים, הלסתות והשיניים, בתפקוד תקין ובאסתטיקה. חיוך יפה הוא גם נקודת מוצא חברתית חשובה להצלחה.

בעיות תפקודיות ורפואיות

  • סגר צלבי קדמי או סגר צלבי אחורי הם מצבים שכיחים מאוד. סגר צלבי קדמי של שן אחת יכול לגרום לנזק רב לשיניים המעורבות, עם אובדן תמיכה ושחיקה של השיניים.
  • מנשך עמוק בו השיניים התחתונות פוגעות בחך במקום בשיניים העליונות עלול לגרום לנזק לחך ולשיניים הקדמיות העליונות.
  • צפיפות רבה יכולה לגרום לחוסר אפשרות לניקוי וצחצוח תקינים, זה עלול להוליך לעששת או למחלת חניכיים.
  • הרגלים כמו נשימת פה, דחיפת לשון, נשיכת שפה המעורבות בהפרעות בדיבור יכולים לגרום לפגיעה קשה בסגר ובגדילת הלסתות.
  • שן כלואה עלולה לגרום נזק לשיניים שכנות.

בדיקה קלינית

תוכנית הטיפול האורתודונטי נקבעת על ידי הרופא האורתודנט על פי בדיקה קלינית, צילומי רנטגן, מטבעי לימוד וכדומה. לעיתים קיימות מספר אלטרנטיבות טיפוליות ולעיתים יש לשנות תוך כדי הטיפול את דרך הטיפול הראשונה.
כחלק מתוכנית הטיפול יש צורך לפעמים לעקור שיניים. הסיבות לעקירה הן רבות כמו: צפיפות מקומית, אי יציבות לאחר הטיפול, שיפור האסתטיקה / התפקוד ואחרות. קורה שהחלטה על עקירת שיניים נעשית במהלך הטיפול עצמו. האורותודנט מקבל תוך כדי לימודיו כלים המסייעים לו לאבחן מצבים התפתחותיים פתלוגיים, למשל:

  • נשימת פה – אופיינית להפרעות סגר מסוימות.
  • דחיפת לשון – היתה אחד ההרגלים ההרסניים לבניית הרמוניה בפנים.
  • סגר צלבי קדמי ואחורי – אם הם מאובחנים בגיל צעיר ומטופלים כהלכה, הם יכולים למנוע הפרעות התפתחותיות באזור התחתון של הפנים והשיניים.
  • שיניים כלואות – המאובחנות מוקדם יכולות "להיהפך" לתקינות, במידה שהאבחון אכן נעשה בשלב התפתחותי מוקדם.
  • שיניים בולטות – ניתן להקטין את הסיכון בחבלות לשיניים והרס לחזית הפנים על ידי הכנסה מוקדמת של שיניים בולטות.

טיפול ממושך

טיפול אורתודונטי הוא טיפול ממושך ביותר. אנו יודעים מתי מתחילים ויכולים לשער מתי הטיפול יסתיים. טיפול רגיל נמשך כשנתיים. בגמר הטיפול עם הורדת המכשירים מקבלים מכשיר נייד לשמירה על התוצאה (ריטיינר). טיפול רגיל נמשך כשנתיים. בגמר הטיפול עם הורדת המכשירים מקבלים מכשיר נייד או קיבוע, לשמירה על התוצאה (ריטיינר). השמירה על התוצאה, ככל שתהיה ארוכה יותר, תהיה טובה יותר. יש לשמוע לרופא ולהנחיותיו עם סיום הטיפול על מנת שהתוצאה תישמר זמן רב.

שמירה על תוצאות הטיפול

תוצאת הטיפול תלויה במספר רב של גורמים: אבחנה נכונה, טיפול נכון בזמן הנכון, שיתוף פעולה וגם התגובה של המתרפא להפעלת כוחות.
גם אם כל הפרמטרים הבלתי תלויים יפעלו כמו שצריך, אבל התגובה הביולוגית לא תתקיים, לא נצליח להגיע לתוצאות מתאימות. לשיתוף הפעולה יש משמעות עצומה בהצלחה. ללא שיתוף פעולה – חוסר הצלחה הטיפולי הוא ודאי. חוסר ההצלחה יכול להיות ברמת השן האובדת, שאם לא נצחצח אותה, נקבל שינויי צבע ועששת עקב כך, ברמת הסגר, שלא נגיע לרמת סגר תקינה, ואפילו ברמת הפנים, שלא נצליח לשפר את האסתטיקה והתפקוד המתאים.

יש לך שאלה?

אנחנו כאן לשירותך